Vibrio

Vibria jsou gramnegativní bakterie, tyčinkovité, které se vyskytují přirozeně v ústí řek nebo mořském prostředí. Je znám zhruba tucet druhů, které způsobují onemocnění u člověka. Vibrióza se vyznačuje průjmem, primární septikémii, infekcí ran, infekce nebo jinými extraintestinálními infekcemi. Infekce patogenních druhů rodinného Vibrionaceae může způsobit dvě odlišné kategorie: infekci choleru a vibriózu.

Zdroj

člověk nebo zvíře

Přenos

Vibria jsou častými lidskými patogeny. Patří mezi ně například V. cholerae, V. parahaemolyticus a V. vulnificus. K nákaze dochází většinou po pozření nedovařených mořských plodů, zejména ústřic, nebo po požití kontaminované vody, což může vyústit v gastroenteritidy nebo celkové sepse. Přenos je možný také z člověka na člověka fekálně-orální cestou. Volně žijící patogenní vibria se mohou dostat do otevřených ran a vyvolat tak zánětlivou reakci.

Příznaky a průběh

Vibria způsobují průjmy často doprovázené břišními křečemi, nevolnost, zvracení, horečku a zimnici. Obvykle se tyto příznaky projeví během 24 hodin. Nemoc trvá přibližně 3 dny a obvykle spontánně vymizí. Závažné následky jsou vzácné a vyskytují se častěji u osob s oslabenou imunitou.

Diagnostika

Kultivace stolice, aglutinace s cholerovým antiO1 sérem (Vibrio cholerae), ostatní vibria jsou diagnostikována biochemicky a sérologicky.

Léčba

Lékařská péče je závislá na klinických projevech a přítomnosti výchozích zdravotních problémů.

Zdroje literatury