Kandidóza
kvasinka Candida albicans
Kandidóza je infekční onemocnění způsobené kvasinkami z rodu Candida. Patří mezi nejrozšířenější mykózy (nemoci způsobené houbami). U pacientů s funkčním imunitním systémem se setkáváme s lehčími formami kandidózy, jedinci oslabení jsou ohroženi orgánovými či systémovými kvasinkovými infekcemi, které mohou být až život ohrožující. Venerologickou ambulanci navštěvují klienti kvůli kvasinkovým zánětům vulvy, vaginy nebo penisu, vzácněji se setkáváme se záněty sliznice konečníku.
kvasinka Candida albicans
Kvasinky z rodu Candida dělíme dále na několik druhů - např. Candida albicans (způsobuje 60-70% všech kandidóz), Candida glabrata a další. Jedná se o jednobuněčné mikroorganismy z říše hub. Candida albicans je přirozenou součástí lidského organismu, vyskytuje se na sliznicích ústní dutiny, jícnu, střev a pohlavního ústrojí, ale také na kůži Za normálních fyziologických podmínek žije Candida v rovnováze s ostatními mikroorganismy, v případě porušení této rovnováhy různými vlivy (užívání antibiotik, oslabení imunitního systému a jiné) dojde k jejímu přemnožení a vzniká kvasinková infekce.
Candida albicans se přenáší přímým sexuálním kontaktem, tedy všemi druhy pohlavního styku (vaginální, anální, orální). Pokud má seuxální partner kandidózu, je nutné chránit se během styku kondomem, aby nedošlo k přenosu infekce.
Venerologická kvasinková infekce patří k velmi častým onemocněním a postihuje ženy i muže. U žen vzniká vulvovaginitida, která se projevuje svěděním v oblasti genitálu, bělavým výtokem, pálením při močení a bolestmi při pohlavním styku, v oblasti stydkých pysků bývá patrné začervenání. Vulvovaginitida se rozvíjí po pohlavním přenosu kvasinkové infekce nebo ještě častěji při dysbalanci přirozené vaginální flóry, k níž dochází např. při užívání antibiotik, při cukrovce aj. U mužů po nákaze kandidou vzniká balanopostitida charakteristická červenými svědivými flíčky na žaludu, předkožce a okolí.
Kandidóza také často postihuje kůži, kde je přirozenou součástí kožní mikroflóry. Infekce často vzniká ve vlhkých místech mezi kožními řasami, které se o sebe třou (třísla, oblast pod prsy a další). V teplém a vlhkém prostředí se kvasinky přemnoží a vzniká tzv. intertrigo. Kromě kožních infekcí způsobuje kandida také záněty nehtů a nehtových lůžek (onychomykóza, paronychium).
Kvasinková infekce se nevyhýbá ani dětem, především novorozencům a kojencům do 2 let věku. Nejčastěji se setkáváme s tzv. moučnivkou nebo-li soorem - jedná se o zánět sliznice dutiny ústní, který se projevuje tvorbou bílých povláčků na jazyku, patře a sliznici tváří, sliznice může být navíc začervenalá. Soor se dá léčit lokálními přípravky, většinou nevede ke komplikacím, může ale recidivovat. Spolu s moučnivkou se u malých dětí nosících plenky vyskytuje kvasinková infekce kůže v oblasti kolem genitálu a análního otvoru, která komplikuje již vzniklé opruzeniny. Stejně jako dospělí, i děti mohou mít tendenci k tvorbě intertriga v kožních záhybech.
Ostatní kvasinkové záněty souvisí s významným oslabením imunitního systému (stav po transplantaci, po chemoterapii, aktivní HIV infekce/AIDS, neléčený diabetes mellitus, imunodeficience a další) a způsobují závažné zdravotní problémy. Kvasinka může napadat zažívací trakt, dýchací cesty, centrální nervový systém, ledviny, játra a další orgány. Případně se onemocnění rozvine do podoby sepse (infekce krevního oběhu), kdy je pacient ohrožen na životě..
K diagnóze kandidózy nemusí být vždy nutné provádět speciální testy, především kožní a slizniční infekce bývají dobře rozpoznatelné již podle klinického obrazu. V ostatních případech se provádí stěry z ložisek, které se následně kultivují a mikroskopicky prohlížejí. Stejná metodika se používá i u vzorků z moči nebo z bioptického materiálu. Některé laboratoře používají k analýze vzorků DNA hybridizaci. V případě podezření na systémovou mykotickou infekci se odebírá krev na hemokulturu nebo na sérologické vyšetření protilátek.
Kožní infekce se léčí lokálními antimykotiky - Pevaryl, Nizoral, Imazol. Na sliznice se může použít genciánová violeť nebo lékárnou připravený Nystatin. Na vulvovaginitidu dobře fungují lokální přípravky s fluconazolem, případně krátké přeléčení fluconazolem v tabletách. V případě komplikovaných zánětů nebo systémových infekcí se podávají léky dlouhodobě v tabletách nebo za hospitalizace nitrožilní cestou.