Ureaplazmatická infekce

bakterie Ureaplasma urealyticum

Toto onemocnění se přenáší pohlavním stykem a během těhotenství z matky na plod. U většiny nakažených se nevyskytnou žádné potíže, pokud však dojde ke komplikacím, jsou většinou spojené se zánětem močové trubice u mužů, a s vaginální infekcí u žen. U těhotných pacientek se mohou v souvislosti s touto infekcí vyskytnout zdravotní komplikace.

Původce

bakterie Ureaplasma urealyticum

Ureaplasma urealyticum je gramnegativní bakterie patřící mezi mykoplazmata, která se vyznačují absencí buněčné stěny.

Běžně se vyskytuje v genitální flóře mužů i žen, a to u 80% lidí žijících aktivním sexuálním životem.

Přenos

Přenáší se především pohlavním stykem, ale k nákaze může dojít i během orálního sexu. U těhotných pacientek hrozí transport infektu z matky na dítě.

Příznaky a průběh

U většiny nakažených lidí se nevyskytují žádné obtíže, ale za určitých okolností může dojít k rozvoji tzv. ureaplazmatické infekce, jejíž příznaky se mírně liší u obou pohlaví.

Muži

Mezi nejčastější komplikace spojené s Ureaplasma u mužů patří nespecifický zánět močové trubice, dále zánět varlete, nadvarlete či prostaty. Podle některých studií má bakterie vliv i na stavbu a pohyblivost spermií, a může tak způsobit až neplodnost. Subjektivně se objevují bolesti při močení či nepříjemné pocity v okolí močové trubice.

Ženy

U žen se Ureaplasma urealyticum projevuje častěji než u mužů. Infekce je provázena vaginálním diskomfortem, který zahrnuje bělavý výtok a lehký zápach. Může se objevit i pálení během močení. K větším komplikacím se řadí zánět vejcovodů a děložní sliznice, dále také zánět plodových obalů u těhotných nebo PID (zánětlivé onemocnění orgánů malé pánve).

Kvůli přenosu bakterie z matky na plod během gravidity hrozí spontánní potraty, předčasné porody či porody dětí s nízkou váhou. U novorozenců se může vyskytnout pneumonie (zápal plic) či infekce centrálního nervového systému.

Diagnostika

Diagnóza je prokázána podle pozitivního kultivačního vyšetření za pomoci speciálních odběrových setů pro stěry z močové trubice. Ureaplasma se také detekuje sérologicky z krve.

Léčba

K léčbě pomocí antibiotik nelze použít penicilin a cefalosporiny z důvodu absence buněčné stěny. Mezi účinná antibiotika patří doxycyklin či azitromycin. Alternativu představuje erytromycin, fluorochinolony a klindamycin.

Zdroje literatury
  • Štork, Jiří et al. Dermatovenerologie. 1. vyd. Praha: Galén, ©2008. xv, 502 s. ISBN 978-80-7262-371-6.
  • Vosmík, František et al. Dermatovenerologie. 1. vyd. Praha: Karolinum, 1999. 396 s. ISBN 80-7184-633-3.
  • GROSS, Gerd a Tyring, Stephen K. Sexually Transmitted Infections and Sexually Transmitted Diseases. Springer, 2011. ISBN 978-3-642-14662-6.