Měňavková úplavice
prvok Měňavka úplavičná (Entamoeba histolytica)
Měňavková úplavice se přenáší fekálně–orální cestou ze znečištěných potravin a vody. Infekce postihuje především trávicí ústrojí, vzácně i další orgány, a projevuje se křečovitými bolestmi břicha a těžkými průjmy.
prvok měňavka úplavičná (Entamoeba histolytica)
Měňavka patří mezi prvoky (Protozoa). U člověka se vyskytuje ve dvou formách (životních stádiích) a způsobuje tzv. měňavkovou úplavici postihující trávicí ústrojí. Agresivnější typy napadají i jiné orgány, v takovém případě hovoříme o extraintestinální (mimostřevní) amébóze.
Měňavková úplavice se nejvíce vyskytuje v rozvojových zemích a v místech se špatnými hygienickými podmínkami. Entamoeba histolytica se přenáší fekálně–orální cestou ze znečištěných potravin a vody.
Při pozření je prvok měňavky úplavičné zapouzdřen do cysty. Díky tomu je chráněn před poškozením žaludečními šťávami, a tak projde do tenkého střeva. Tady cysta praská a uvolňuje se z ní několik prvoků (forma minuta) putujících do tlustého střeva, kde se živí místními bakteriemi. Následně se opět zapouzdří do cyst, kterými se prvoci dostávají ve stolici ven z organismu. Pokud je však prvoků více, zůstanou v organismu a přichytí se na střevní stěnu, kde vytváří léze tvaru široké lahve (forma magna). Odtud mohou dále pronikat krevní cestou i do dalších orgánů (plíce, játra, mozek aj.) a působit vznik dalších lézí.
Akutní infekce se projevuje křečovitými bolestmi břicha a těžkými průjmy. V případě, že měňavka napadla i jiné orgány, hrozí abscesy jater (dutiny vyplněné hnisem), zánět plicní tkáně a zánět mozku. Tyto komplikace bývají vzácné, ale pokud nastanou, je nakažený ohrožen na životě.
Výskyt měňavky úplavičné v organismu se diagnostikuje průkazností améb (forma minuta) ze vzorku stolice, a to buď mikroskopicky, nebo pomocí molekulárně–biologických metod, konkrétně PCR (polymerázová řetězová reakce). V případě extraintestinálního (mimostřevního) rozšíření se přistupuje ke stanovení IgG protilátek metodou ELISA ze vzorku krve.
K léčbě měňavkové úplavice se nejčastěji používá metronidazol. Těžší formy se řeší kombinací metronidazolu a tetracyklinu.