Lamblióza (Giardióza)
prvok Lamblie střevní (Giardia lamblia)
Lamblióza je celosvětově nejčastější průjmové onemocnění vyvolané prvokem. V České republice je též poměrně běžné, především v podmínkách se sníženou úrovní hygieny a v místech výskytu více osob. Přenáší se požitím znečištěné vody nebo potravinami a hlavním příznakem jsou vodnaté průjmy.
prvok lamblie střevní (Giardia Lamblia)
Lamblie je parazitický prvok napadající tenké střevo člověka. Způsobuje tzv. lambliózu – nejčastější průjmové onemocnění vyvolané prvokem.
V České republice se lamblie vyskytují poměrně často, nejvíce v podmínkách se sníženou hygienou a v prostředí, kde je hodně osob na jednom místě (mateřské školy, dětské tábory apod.). Přenáší se alimentární cestou - požitím znečištěných potravin a vody.
Inkubační doba tohoto onemocnění je 7-8 dní. Prvoci se ve formě cyst dostávají do dvanáctníku, kde cysty praskají a uvolňují se z nich lamblie. Ty pronikají dál do tenkého střeva a pomocí svých přísavných disků se přichytí na membrány enterocytů (epitelové buňky střevní sliznice). Tím naruší resorpční funkci střeva a také funkci trávicích enzymů. Látky z potravy se tak v organismu nemohou dostat do krevního oběhu vlivem špatného trávení vzniká průjem. Lamblie se na konci tenkého střeva dále množí a vytvářejí cysty, které vycházejí na konci tenkého střeva opět shlukují do cyst a vycházejí ve stolici z těla ven.
Mezi příznaky akutní infekce patří především vodnaté průjmy se zvýšeným množstvím tuků a hlenu ve stolici.
Diagnostika se provádí vyšetřením lamblie ze vzorku stolice.
Při léčbě tohoto průjmového onemocnění se podávají deriváty nitroimidazolu, dále paromomycin a metronidazol.