EBV (Epstein-Barrové virus)

Human herpesvirus 4 (HHV-4)

Epstein-Barrové virus (EBV) patří mezi herpetické viry (DNA viry) a je původcem infekční mononukleózy, vlasaté leukoplakie jazyka a zároveň se podílí na malignitách a uvažuje se o jeho roli v patogenezi chronického únavového syndromu.

Původce

člověk (nemocný, inaparentní infekce, zdravý nosič)

Přenos

K přenosu nejčastěji dochází přímým kontaktem (sliny, polibek) či kapénkovou cestou. Většina infekcí EBV je bezpříznaková, virus však může v některých případech způsobovat infekční mononukleózu.

Příznaky a průběh

Inkubační doba je 2−7 týdnů. Mezi příznaky onemocnění patří bolest v krku (zvětšené mandle pokryté bělavými pablánami, bolest při polykání), horečka, zvětšené uzliny(lymfadenopatie), Holzelovo znamení (drobné petechie na patře) a Bassův příznak (otok víček).

Diagnostika

Pro onemocnění je charakteristický klinický obraz. V krevním obraze je leukocytů a monocytů. Jaterních testech lze nalézt ALT, AST, LDH.

Léčba

Léčba zahrnuje antipyretika, obklady na krk, krátkodobé podávání kortikosteroidů (3–5 dní) při výrazné obstrukci dýchacích cest a antibiotika jako prevence bakteriální superinfekce (kontraindikovány jsou aminopeniciliny). Pacient musí dodržovat jaterní dietu, popř. brát hepatoprotektiva, a šetřící režim.

Zdroje literatury
  • BENEŠ, Jiří, et al. Infekční lékařství. 1. vydání. Galén, 2009. 651 s. ISBN 978-80-7262-644-1
  • Mononucleosis [online]. University of Maryland Medical Center, [cit. 2009-08-31]. Dostupné online. (anglicky)