EBV (Epstein-Barrové virus)
Human herpesvirus 4 (HHV-4)
Epstein-Barrové virus (EBV) patří mezi herpetické viry (DNA viry) a je původcem infekční mononukleózy, vlasaté leukoplakie jazyka a zároveň se podílí na malignitách a uvažuje se o jeho roli v patogenezi chronického únavového syndromu.
člověk (nemocný, inaparentní infekce, zdravý nosič)
K přenosu nejčastěji dochází přímým kontaktem (sliny, polibek) či kapénkovou cestou. Většina infekcí EBV je bezpříznaková, virus však může v některých případech způsobovat infekční mononukleózu.
Inkubační doba je 2−7 týdnů. Mezi příznaky onemocnění patří bolest v krku (zvětšené mandle pokryté bělavými pablánami, bolest při polykání), horečka, zvětšené uzliny(lymfadenopatie), Holzelovo znamení (drobné petechie na patře) a Bassův příznak (otok víček).
Pro onemocnění je charakteristický klinický obraz. V krevním obraze je leukocytů a monocytů. Jaterních testech lze nalézt ALT, AST, LDH.
Léčba zahrnuje antipyretika, obklady na krk, krátkodobé podávání kortikosteroidů (3–5 dní) při výrazné obstrukci dýchacích cest a antibiotika jako prevence bakteriální superinfekce (kontraindikovány jsou aminopeniciliny). Pacient musí dodržovat jaterní dietu, popř. brát hepatoprotektiva, a šetřící režim.